СТАРИКИ ПӦРЫСЬ ГОЗЪЯ
Зима на дворѣ, у огня старики, Пӧльыс сур дозъя, пӧчыс печкана
Подъ вечеръ, сидятъ себѣ двое. Пуксьӧмаӧсь кыкӧн
Старуха за прялкой, за кружкой старикъ. Рытын би дорӧ — и кузь сёрниныс
Сидятъ, вспоминая былое. Мунӧ ньӧжйӧникӧн.
И много и долго толкуютъ они Сёрнитӧны сэн важся олӧмсӧ,
О дняхъ, что казалось забыты, Код нин тӧдсьыс вунӧм,
Когда у ней перлы сверкали въ очахъ, Кодыр вӧліс вир пӧчлӧн чужӧмас
Пылали румянцемъ ланиты. И тшап ветлӧм-мунӧм.
О дѣтяхъ дѣтей, о своихъ землякахъ Морта-мортыслы паныд оз шуны.
Толкуютъ, другъ другу все вторя, «Мый эз вӧвлы миян!
О зелени яркой луговъ и долинъ, Наян томлунӧй! Ӧні эмӧсь нин
О шумѣ угрюмаго моря. Пияннымлӧн пиян!»
И много и долго толкуютъ они Сідз пыр сёрниас томлун гаравсьӧ,
О дняхъ, что казалось забыты, Код нин тӧдсьыс вунӧм,
Когда у ней перлы сверкали въ очахъ, Кодыр вӧліс вир пӧчлӧн чужӧмас
Пылали румянцемъ ланиты. И тшап ветлӧм-мунӧм.
Они вспоминали усопшихъ друзей, Сёрнитӧны, мый уна бур йӧз нин
Лежащихъ на тихомъ погостѣ; Куйлӧ вичко дорас —
И грустно имъ вздумать, что скоро свезутъ И шог найӧлы шуны: регыд ен
Туда же ихъ старыя кости! Сэтчӧ-й найӧс корас.
Но каждый изъ нихъ взялъ у жизни что могъ. Коді вермис мый, босьтіс олӧмлысь,
Любила ихъ радость живая. Аддзывлісны гажсӧ,
И вотъ, — то смѣются, то плачутъ они, Гаралӧны сідз ньӧжйӧн ас костас
О старыхъ годахъ вспоминая. Пӧрысь гозъя важсӧ.
Рочӧн гижис
Плещеев Алексей Николаевич
Комиӧн гижис
Ӧльӧш Иван