| СТАРИКИ | ПӦРЫСЬ ГОЗЪЯ |
| Зима на дворѣ, у огня старики, | Пӧльыс сур дозъя, пӧчыс печкана |
| Подъ вечеръ, сидятъ себѣ двое. | Пуксьӧмаӧсь кыкӧн |
| Старуха за прялкой, за кружкой старикъ. | Рытын би дорӧ — и кузь сёрниныс |
| Сидятъ, вспоминая былое. | Мунӧ ньӧжйӧникӧн. |
| И много и долго толкуютъ они | Сёрнитӧны сэн важся олӧмсӧ, |
| О дняхъ, что казалось забыты, | Код нин тӧдсьыс вунӧм, |
| Когда у ней перлы сверкали въ очахъ, | Кодыр вӧліс вир пӧчлӧн чужӧмас |
| Пылали румянцемъ ланиты. | И тшап ветлӧм-мунӧм. |
| О дѣтяхъ дѣтей, о своихъ землякахъ | Морта-мортыслы паныд оз шуны. |
| Толкуютъ, другъ другу все вторя, | «Мый эз вӧвлы миян! |
| О зелени яркой луговъ и долинъ, | Наян томлунӧй! Ӧні эмӧсь нин |
| О шумѣ угрюмаго моря. | Пияннымлӧн пиян!» |
| И много и долго толкуютъ они | Сідз пыр сёрниас томлун гаравсьӧ, |
| О дняхъ, что казалось забыты, | Код нин тӧдсьыс вунӧм, |
| Когда у ней перлы сверкали въ очахъ, | Кодыр вӧліс вир пӧчлӧн чужӧмас |
| Пылали румянцемъ ланиты. | И тшап ветлӧм-мунӧм. |
| Они вспоминали усопшихъ друзей, | Сёрнитӧны, мый уна бур йӧз нин |
| Лежащихъ на тихомъ погостѣ; | Куйлӧ вичко дорас — |
| И грустно имъ вздумать, что скоро свезутъ | И шог найӧлы шуны: регыд ен |
| Туда же ихъ старыя кости! | Сэтчӧ-й найӧс корас. |
| Но каждый изъ нихъ взялъ у жизни что могъ. | Коді вермис мый, босьтіс олӧмлысь, |
| Любила ихъ радость живая. | Аддзывлісны гажсӧ, |
| И вотъ, — то смѣются, то плачутъ они, | Гаралӧны сідз ньӧжйӧн ас костас |
| О старыхъ годахъ вспоминая. | Пӧрысь гозъя важсӧ. |
Рочӧн гижис
Плещеев Алексей Николаевич
Плещеев Алексей Николаевич
Комиӧн гижис
Ӧльӧш Иван
Ӧльӧш Иван
