| ЧЕРЕШНЯ | ЧЕРЕШНЯ |
| Ӧтчыд Иисус да вежа Петыр ветлӧдлісны му кузя: Петыр мунӧ водзын, а Иисус сы бӧрся. Петыр аддзис эськӧ туй вылын куйлысь вӧв подков, но сійӧ вӧлі зэв важ нин, дзикӧдз шылясьӧма, — Петырыд сійӧс эз и лэпты. Колис туй вылын куйлыны. А Иисусыд, кор матыстчис вӧв подков дорӧ, эз дышӧдчы, копыртчис дай лэптіс сійӧс. | Однажды Иисус да святой Пётр странствовали по земле: Пётр шёл впереди, а за ним Иисус. И вот на дороге Пётр увидел подкову, но, поскольку она была старая, стёртая, не стал её подымать — оставил валяться на земле. А Иисус, когда подошёл к подкове, не поленился, наклонился и подобрал её. |
| Регыд воисны найӧ ӧти сиктӧ. Сэні Иисусыд вузаліс ӧти грӧшысь подковтӧ ӧти еврейлы, коді важ кӧлуйӧн вузасьӧ. | Вскоре они пришли в одну деревню. Здесь Иисус продал подкову еврею-старьевщику и получил за неё один грош. |
| Сэсся ветлысь-мунысьяс водзӧ мунісны. Шонді вылӧ нин кайис, кор мӧд сиктӧдз налы коли туй джын на. Петыр то шонді вылӧ видзӧдлас, то кывзӧ, оз-ӧ жыннян шы кывсьы — зэв жӧ ёна сійӧ тшыгъялӧма. Друг тыдовтчис башня. Петыр ёна радлыны пондіс. Ладмӧдіс кыкнан кисӧ син дорас, медым бурджыка аддзыны, да пондіс видзӧдны, сӧмын видзӧдӧ оз вичко вылӧ, а пач трубаяс вылӧ: кутшӧмысь тшын петӧ. Сӧмын ни ӧти трубаысь тшын эз нин пет, сы вӧсна мый сиктас пажын бӧрас став тасьті-паньсӧ мыськалӧмаӧсь нин дай пӧимсӧ весалӧмаӧсь. Коньӧр Петырыдлӧн эз нин вӧв лача весиг пажын коляс вылӧ. | Странники продолжали свой путь. Солнце уже поднялось высоко, когда они были на полпути к другой деревне. Пётр то на солнце смотрит, то прислушивается, не слыхать ли колокольного звона — уж порядком он проголодался. Вдруг показалась башня. Очень обрадовался этому Пётр. Приставил он обе ладони к глазам зонтиком да начал высматривать, но не церковь, а трубы: не дымится ли какая. Да нет, не дымила уже ни одна труба, так как в деревне люди после обеда уже всю посуду перемыли да убрали всю золу. Бедный Пётр перестал надеяться даже на остатки еды. |
| Кодыр найӧ воисны сиктӧ, Петырыд сэтшӧма жугыльмис, весиг паныдасьысьяс вылӧ оз видзӧд. Сӧмын вичко водзын, кор пернапас чӧвтіс, бокӧ видзӧдліс. Видзӧдӧ, а пу улын сулалӧ черешня тыр телега. А Петырлы тайӧ и колӧ. Юаліс Петыр Иисуслысь, эз-ӧ вошты сійӧ грӧштӧ. Велӧдысь юрнас довкнитіс да матыстчис телега дорӧ. Ёна и радліс Петыр, кор ӧти грӧш вылӧ налы сетісны чышъян тыр ягӧд: нинӧм оз аддзы, нинӧм оз кыв радысла, сӧмын водзӧ мунӧ. | Когда они пришли в деревню, Пётр до того расстроился, что даже на прохожих не смотрел. Только перед церковью, когда перекрестился, посмотрел он в сторону. Глянь, а там в тени стоит повозка с черешней! А ему это и надо! Спросил Пётр Иисуса, не потерялся ли тот грош. Учитель кивнул головой и подошёл к повозке. Ох, как обрадовался Пётр, когда за один грош им дали довольно большой узелок с ягодами: ничего не видит, ничего не слышит от радости, лишь дальше продолжает путь. |
| Ӧні найӧ мунісны тадзи: водзын Мезӧс, сы бӧрся кыссис сылӧн тшыг велӧдчысьыс, коді пыр виччысис, кор найӧ сувтасны шойччыштны да черешня сёйыштны. Виччысис сійӧ, виччысис да друг: хоп! Ёкмыльсьыс усис ӧти тусь. Петыр копыртчис, лэптіс да бусӧсьсӧ и сёйис. А Иисусыд пыр сувтлытӧг мунӧ да мунӧ водзӧ, а розьӧсь ёкмыльсьыс ӧти-ӧтиӧн усялӧны тусьяс да усялӧны, ставыс улисӧсь, мичаӧсь. Кодыр усис медбӧръяыс, Петырыд пӧтӧма нин вӧлі. Сэки Велӧдысь бергӧдчис да тадзи кутіс вӧйпӧдны ассьыс велӧдчысьсӧ: | Теперь они шли так: впереди Спаситель шёл, а за ним плёлся его голодный ученик, и всё ждал, когда же, наконец, они присядут отдохнуть и покушают черешню. Ждал он, ждал и вдруг: хоп! Из узелка выпала одна ягодка. Пётр нагнулся и её, пыльную, быстро съел. Хоп! Выпала ещё одна ягодка. Пётр опять нагнулся и её съел. А Иисус только шёл-шёл вперёд, а из дырки в узелке выпадали сочные, красивые ягодки. Когда выпала последняя ягодка черешни, Пётр уж наелся. Тогда Учитель повернулся к нему и так начал поучать своего ученика: |
| — Ок, Петыр, Петыр! Мӧдысь лэпты кӧть медся туйтӧм важ подков! Тэ кӧ эськӧ сэки эн дышӧдчы, ӧні эськӧ тэныд эз ковмы 77-ысь копыртчывлыны 77 черешня тусьла! | — Ах, Пётр, Пётр! В следующий раз подними ты хоть какую ни на есть старую подкову! Если б ты тогда не поленился, то сейчас не надо было б тебе нагибаться 77 раз за 77 ягодками черешни! |
Комиӧн гижис
Манова Надежда
Манова Надежда
Рочӧн
